środa, 18 stycznia 2012

Dexter, dinek i symultanka II: Projekt Fenris

Radosnego głupawkowania odcinek drugi.
Dziś dinek Dextera.
Smok – fikcyjne stworzenie, najczęściej rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Występuje w licznych mitach i legendach oraz w literaturze i
filmach. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem.
Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów.

Różne zwierzęta podobne do smoków występowały w mitologiach wielu kultur. Smoki są istotami reprezentującymi siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza zaś ogień i powietrze. Smok był też często używany w roli symbolicznej. Smok pozostawał często stworzeniem groźnym uosabiającym zło. W psychologii także ludzkie lęki i ciemną stronę osobowości. Stał w opozycji do bohatera, który musiał pokonać zło drzemiące w nim samym, ukazywane pod postacią smoka, by ostatecznie zwyciężyć nad złem. W chrześcijaństwie utożsamiany z diabłem, grzechem, chaosem, pogaństwem czy herezją. Smocza krew lub ślina oznaczać mogła truciznę, sam pysk zaś bramy piekielne.

Wychowywane "od jajka" były wszakże bardzo przywiązane do swojego opiekuna. Wykorzystano to jako część projektu "Fenris". W latach 1230 - 1330 pewien udomowiony gatunek pochodzący z rozległych pustkowi Afryki został przysposobiony do służby w szeregach armii krzyżowców. Jednostki
"Fenris" były szybkie, śmiercionośne i wzbudzały strach w szeregach wroga. Rozpoczynająca atak grupa gadów nigdy nie zawracała z pola walki.
Niestety, poza kilkoma wzmiankami nie zachowało się wiele dowodów na istnienie i wykorzystanie bojowe gadów.
P.S.
Projekt "Fenris" powrócił w roku 1944/45 jako Wunderwaffe w III Rzeszy.


2 komentarze:

  1. Dobre! W sumie nawet bardzo dobre! :)/mk

    OdpowiedzUsuń
  2. Super! Czegoś w tym stylu się spodziewałem, ale wyszło naprawdę świetnie!

    Archelaos

    OdpowiedzUsuń