wtorek, 13 listopada 2012

Z-37: stłuczka pod Bordeaux, 1/700

Historyjka z okręcikiem w tle.
  30 stycznia 1944 r. o 0.18. na Zatoce Biskajskiej doszło do kolizji dwóch niemieckich niszczycieli, biorących udział w ćwiczeniach. Z32 staranował Z37, w wyniku czego Z37 odniósł poważne uszkodzenia w rejonie prawoburtowego śródokręcia Wink i z trudem, na holu, dotelepał się do Bordeaux. Do czynnej służby już nie powrócił.

Historię tę wyczytałam we wrześniowych Okrętach. I jak nie lubię niemczyzny, a zwłaszcza zachwytów nad niemiecką techniką, tak postanowiłam tę historyjkę zrobić na dioramie. W końcu - podły faszysta oberwał od drugiego podłego faszysty, i dobrze mu tak, i teraz obaj mają problem, i na pohybel podłym faszystom!

W rosyjskiej publikacji o Narvikach znalazłam jeszcze dodatkową informację o rodzaju, uszkodzeń, jakie Z-37 odniósł w tej stłuczce:

30 января Z-37 (фрегаттен-капитан Лангхельд) был се­рьезно поврежден в результате тарана своего систершипа Z-32. Удар пришел­ся на правый борт в район кормового торпедного аппарата. Обе машины выш­ли из строя, разлившееся топливо вос­пламенилось из-за короткого замыкания в обмотке размагничивания, через мину­ту взорвалась боеголовка одной из торпед. Пожар охватил 5 — 6 отсеков, и по­гас только будучи залитым через разо­шедшиеся швы забортной водой. Z-23 отбуксировал поврежденный корабль в Бордо, где его поставили в док.

Do budowy dioramy już mi to wystarczyło.


Użyłam modelu Dragona w skali 1/700, tzw. smart-kita. W zestawie była blaszka z drobnymi detalami, relingów nie było, dobrałam z magazynku. Model zbudowałam niemal jako prosto z pudła, bez udziwnień i kombinowania. Dorobiłam jedynie jakieś drobne wsporniczki oraz zaokrętowałam załogę.

Kota na niszczycielu nie ma. Czemu? a bo Z37 to podły faszysta i wredny hitlersyn, takim Koty nuie przysługują. Szkoda stworzenia na zmarnowanie w Kriegsmarine.3 komentarze:

  1. Как всегда прекрасно сделана и показаная модель! Будто как в жизни. - Только жалко смотреть на небо составлено из двоих частей. В отличие от модели такое выглядит непрофесёнально.
    - Оно мешает мне наслаждатся прекрасными видом модели.

    OdpowiedzUsuń