piątek, 9 sierpnia 2013

Marszałek Ney

Rudzik.


Michel Ney diuk d'Elchingen, książę de la Moskowa (Moskwy ), Marszałek Cesarstwa - ur. 10 stycznia 1769 w Saarlouis, zm. 7 grudnia 1815 w Paryżu. –  Uwielbiający go żołnierze mówili o nim " Rudzik ". Doskonały taktyk i organizator . Służbę wojskową rozpoczął już w okresie rewolucji. Od tej pory na każdym stanowisku i na każdym szczeblu sprawował się bez zarzutu . Największą sławę osiągnął w czasie Kampanii Rosyjskiej 1812 r.
W. Łysiak w  "Empirowy Pasjans " napisał (s. 293):

Kiedy w czasie odwrotu spod Moskwy Wielka Armia zamieniła się w wielkie stado obłąkanych z przerażenia galerników mrozu, Ney dokonywał jakby od niechcenia takich cudów waleczności, że z ust Napoleona pały niecodzienne słowa:
- Wolałbym stracić trzysta milionów franków, niż Neya!
Kiedy ten mający wszystkie cechy Apokalipsy odwrót kończył się już u Wileńskiej Bramy Kowna, kozacy Płatowa przypuścili ostateczny szturm na ariergardę francuską. Tłum zawył i rozsypał się w panicznej ucieczce. Przed bramą pozostał rudzielec w mundurze marszałka - odwrócił się, skrzyknął kilkunastu zuchów, a potem podniósł rzucony przez marudera karabin i zaczął strzelać jak prosty żołnierz, ze spokojem, który prości żołnierze wykazują jedynie podczas manewrów. Kozacy wstrzymali atak.

Szkocki historyk A.G. MacDonell w  książce "Napoleon i jego marszałkowie"dodał : Jeden cesarz , dwóch królów , jeden książę , ośmiu marszałków i 600 tysięcy żołnierzy - wszyscy zostali pobici , Wszyscy - prócz syna bednarza z Sarrelouis.

Francja "podziękowała" mu w 1815 roku plutonem egzekucyjnym ...  


Świetna figurka firmy Alexandros Models . Skala - 75mm .

Figurkę tę zawdzięczam Bogdanowi - dzięki, kumplu! - opis do niej zresztą też.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz