środa, 29 kwietnia 2015

Raport z gry - bitwa pod Essling

Znowu poturlaliśmy...


BITWA POD ESSLING – 22 MAJA AD 1809
Przeprowadzona 11 kwietnia AD 2015

Jest to już nasza tradycja że wraz z imprezą modelarską organizujemy sobie towarzyszącą imprezę wargamingową. Tak było już w tym roku w Bytomiu, tak było i przy okazji IV Model Show Wrocław. Udało nam się zebrać w trzy osoby : Viltianus, Lord i Victorius.
                                                                                                                                                                                                                          
          Wprowadzenie:
Nocą po naprawieniu głównego mostu, znacznie zniszczonego przez Austriaków, Napoleon nakazał przeprawę pozostałych wojsk, po czym rankiem 22 maja przypuścił wzmocnionymi siłami ataki na Austriaków. Francuzi posiadali już 60 000 żołnierzy, podobnie jak Austriacy, którzy mieli olbrzymie straty w sile żywej. Doszło do ciężkich walk o obie miejscowości. Austriacy ponownie próbowali zdobyć Essling. Prawe skrzydło francuskie broniło Essling, natomiast lewe przypuściło atak na Aspern. Główny atak przypuścił Napoleon w centrum wojsk austriackich. Atak sił Lannesa groził przełamaniem szyków obronnych przeciwnika. W tym momencie arcyksiążę Karol sam wziął do ręki sztandar i osobiście stanął na czele chwiejących się batalionów austriackich. Nakazał grenadierom z linii rezerwy atak na Francuzów, co spowodowało zepchnięcie przeciwnika.
Austriakom nie udało się jednak zdobyć Essling. Tutaj Francuzi bronili się dzielnie. Inaczej było w centrum walk. Wojska napoleońskie dostały się pod ciężki ostrzał artylerii. Zginął m.in. marszałek Jean Lannes i generał St. Hilaire. W tej sytuacji siły francuskie nie były w stanie utrzymać się na lewym brzegu Dunaju i na rozkaz cesarza wycofały się przez wyspę Lobau. Uporządkowany odwrót przeprowadzony przez Massenę pozwolił Francuzom bez strat wycofać się na pozycje wyjściowe.
CELE AUSTRIA:
1.      Nie dopuścić Napoleona do Wiednia (kontrolować przynajmniej 2 punkty planszy)
2.      Zepchnąć francuzów do rzeki (automatyczna klęska Napoleona, koniec gry)
CELE FRANCJA:
1.      Otworzyć drogę dla Wielkiej armii na Wiedeń (kontrolować 3 punkty na planszy, automatyczna przegrana Austriaków)
ZASADY SPECJALNE:
1.      Gramy 5 tur + 1k6, w 5 turze rzut k3 określi ilość 1-3 tur do końca gry (zerwanie mostu pontonowego i brak amunicji dla Francji).
2.      Karta Księcia Karola – po zagraniu tej karty kląże Karol ma z automatu 6 rozkazów, dodatkowo osobista ingerencja na polu bitwy zwiększa: R+1, W +1, WB +1,  dla aktywnych oddziałów.
3.      Kontrolowanie punktów na planszy – oddział powinien stykać się z punktem, ale żaden oddział przeciwnika nie powinien być bliżej niż ZOC dla tego oddziału, Jeżeli nie jest spełnione punkt nie jest kontrolowany. Punktów na planszy było cztery: Essling, Aspern, Centrum, Droga na Wiedeń.

ZESTAWIENIE SIŁ BIORĄCYCH UDZIAŁ W BITWIE POD ESSLING

LORD  - AUSTRIA
HQ  - Głównodowodzący -  Arcyksiążę Karol
I KORPUS – BELLEGARDE
III KORPUS  - HOHENZOLERN
IV KORPUS – RESENBURG
VI KORPUS – HILLER
[VII]   I KORPUS REZERWOWY – LICHTENSTEIN
W SUMIE AUSTRIA
17 pułków liniowych
9 strzelców
4 Grenadierzy
Artyleria 14 pieszych i 2 konne
Kawaleria: 14 pułkówVILTIANUS i VICTORIUS  - FRANCJA
HQ GŁÓWNODOWODZACY – NAPOLEON- VICTORIUS – przez bytność na wyspie Lobau był pozbawiony profitów przysługujących głównodowodzącemu działał jak zwykły dowódca korpusu.
II KORPUS LANNESA - VILTIANUS
IV KORPUS MASSENY - VICTORIUS
[VII] REZERWA KAWALERII BESSIERESA - VILTIANUS
W SUMIE FRANCJA
15 pułków liniowych
7 strzelców
2 Grenadierzy
Artyleria 7 pieszych i 1 konna
Kawaleria: 10 pułków


OPIS GRY
Od samego początku wszelkimi możliwymi sposobami próbowaliśmy wgryź się w linie Austrii. Viltianus od strony Esling próbowała odciąć Lordowi drogę do Wiednia i stamtąd szerokim zagonem zająć Centrum. Victorius od Aspern z jednej strony próbował wyprowadzić natarcie na Centrum oraz związać jak najwięcej sił austriackich w Aspern jednocześnie nie oddając miasta w ręce Austriaków. Lord starał się cały czas uniemożliwić nam wykonanie tych zadań. Jego artyleria w której miał dwukrotną przewagę zbierała straszne żniwo w szeregach francuzów. To jego artyleria jest w głównej mierze odpowiedzialna za niezrealizowanie zadań. W toku walk ostatecznie szarża wyprowadzona przez Viltianus uległa rozbiciu aczkolwiek pociągnęła za sobą masę austriackiego wojska. Próby Victoriusa w zdobyciu Centrum poległy w ogniu austriackich dział. Udało mu się związać spore siły w walce o Aspern, ale niestety samego Aspern nie udało się utrzymać. W ogniu walk nieoczekiwanie Lord wyprowadził swoje rezerwy kawalerii przypuścił szturm na pozycje wyjściowe Francji – wyjście z mostu pontonowego. Kawaleria francuska prowadzona ręką Viltianus [wcześniej kawaleria wchodząca w skład korpusu Masseny którym dowodził Victorius – została rozstrzelana austriacką artylerią dlatego wspomogła działania Viltianus w ograniczonym zakresie] zlikwidowała to zagrożenie … ale zabrała czas który był potrzebny do zrealizowania zadań potrzebnych do zwycięstwa, czy chociażby remisu.
Batalia o Essling została przez nas przegrana, ale nie zmienia to jednak faktu wspaniałej zabawy jaką mieliśmy.
Dziękuję kochani za spotkanie i wspaniałą grę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz