wtorek, 7 lipca 2015

Skjalm Esbernsen Hvide

Duński krzyżowiec.

Syn Esberna Snare z wpływowego duńskiego rodu Hvide (tyle co "Biali"). Bratem Esberna był biskup Absalon, figurkę którego też już zrobiłam.

Skjalm był najmłodszym synem Esberna, żył w latach 1165-1244. W młodości wziął udział w III wyprawie krzyżowej (1189-1191). Uczestniczył w zdobywaniu Akki i bezskutecznym oblężeniu Jerozolimy. Potem wrócił do Danii. Był jednym z królewskich wojewodów, bliskim współpracownikiem swego stryja biskupa, walczył ze słowiańskimi piratami najeżdżającymi wówczas duńskie wybrzeża. Krótko przed rokiem 1220 Skjalm wrócił do Ziemi Świętej i został joannitą. Zginął w bitwie pod Harbijją w 1244 roku.

Figurka Pegaso, stara jak świat, której wymieniłam główkę. Skala 75 mm. Herb Skjalma Esbernsena domniemany. Barwami Hvide'ów były niebieski i biały, niektóre gałęzie rodu używały też herbu złożonego - w sześć pasów biało- lub żółto-niebieskich, w drugiej połowie tarczy jelenie poroże.

Nie oblewałam figurki krwią i płynami ustrojowymi. W końcu nawet krzyżowcom zdarzało się czasem nosić czyste ciuchy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz