środa, 20 stycznia 2016

Wakacje w Egipcie

Nienawidzę Egiptu.

Byłam tam, w kurorcie Sharm-el-Sheikh, przez parę dni. Plus objazdowa wycieczka wokół piramid, do Kairu, taka typowa turystyczna sieczka. Plus przylot i odlot z lotniska w Sharmie.

Nigdy więcej.

Nie odnajduję się w "kolonialnym" podziale - biali sahibowie w klimatyzowanych hotelach i czarni tubylcy na ulicach. Dwa światy, kompletnie bez połączenia. Z drugiej strony - miejscowi, nawet ci, którzy z racji zawodu muszą się kontaktować z turystami, mają w sobie mnóstwo pogardy. Tak trochę: "ty jesteś biały i masz pieniądze, ale to ja jestem dziedzicem 40 wieków cywilizacji. Twoi przodkowie, biała świnio, siedzieli jeszcze na drzewach, gdy moi budowali piramidy".

A turyści? W nosie mają to wszystko, co tuż poza hotelem. Miejscowych, ich tradycję, życie, problemy. Płacą za słońce, nie za czarne małpy na ulicach.

Fatalnie się tam czułam. Z własnej woli nie wrócę tam nigdy.

Złośliwa scenka z udziałem złośliwego małża od Scibora. Figurka w skali 1.35.6 komentarzy:

 1. No tak , ale taki małż na patelni ....duuuża rzecz ;)) !!!!
  Sama scenka super !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. EEEEEEE...
  Nie przesadzaj Kasiu...
  Były też ciekawe momenty...
  Na przykład doświadczenie obecności w Kairze na kilka dni przed obaleniem Mubaraka. I to napięcie na placu Tahrir... I przewodnik, który zamiast opowiadać o mieście, zachęcał turystów do trzykrotnego powtórzenia "Allahu akbar"... :D
  I wreszcie dwaj umazani krwią poprzednich ofiar rzezacy rytualni, którzy "na trzeciego" wieźli skuterem barana. Pamiętasz ich podniecenie samym aktem zabijania? To czym tak chętnie się dzielili? To pouczające doświadczenia...
  A poza tym, gdzie w Bałtyku mogłabyś podczas nurkowania popatrzeć głęboko w oczy rekinowi. (Który nota bene dwa dni później pożarł na plaży obok dwoje Niemców)
  Fajnie było...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie no, jasne, momenty były ;)
  Pouczające to wszystko było, i to mocno. Masz rację. I przejście przez salę w muzeum w Kairze, gdzie eksponowano mumie: przecież to był cmentarz. Ze zmarłych ludzi zrobiono widowisko.
  Co nie zmienia faktu, że Egiptu nienawidzę.
  A rekin wcale nie wiadomo, czy był ten sam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten sam. Jestem pewny. Świadkowie zeznawał, że uśmiechał się tak samo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach te słowniki w telefonach... mało być: "zeznawali"

   Usuń
 5. Jeśli zjadł dwoje Niemców, to wierzę, że był ten sam!
  Nie bał się udławienia ani niestrawności. ..

  OdpowiedzUsuń