piątek, 5 lutego 2016

Rotmistrz króla Zygmunta

Przebrany za lancknechta.

Że zacytuję Bogdana, któremu zawdzięczam tę postać:

Lampert Gnojeński - rotmistrz piechoty : http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=9032

Bernard Pretwicz - dowodził rotami piechoty i jazdy , piechoty to raczej na początku kariery . Ikonografia przedstawia go w czasach gdy był rotmistrzem obrony potocznej a więc w stroju polskim, niemniej byl Slązakiem i ze śląska wszedł w służbę polską , więc mógł nosić brodę :

Ostafi Daszkiewicz : typowy awanturnik tamtych lat a więc każdy możliwy ubiór dopuszczalny: http://pl.wikipedia.org/wiki/Eustachy_Daszkiewicz

Rotmistrz Mikołaj Iskrzycki - wielokrotnie dowodził rotami piechoty : http://www.sejm-wielki.pl/b/8.131.6

Jan Cernin Z Chudenic - Czech dowodził najemną piechota w służbie polskiej:  http://histfam.familysearch.org/getperson.php?personID=I300959&tree=EuropeRoyalNobleHous

 Mikołaj Sieniawski -  służył na różnych sytanowiskach : http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Sieniawski_(hetman_wielki_koronny)

Hetman Jan Tarnowski - zwolennik sojuszu z habzburgami , mial brodę ;) : http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Amor_Tarnowski

Poza tym :

 Jan Kałusza z Brodu - zachował się rejest jego roty pieszej , ale z 1500 , czy służył póżniej -nie wiem

Wojciech POlak z Leśnicy - rotmistrz roty pieszej w latach 30 i 40 - innych danych nie znalazłem

To by byli najlepsi kandydaci. Osobiście zastanawiałbym się pomiedzy : Tarnowskim , Pretwiczem i Iskrzyckim, no może jeszcze Daszkiewicz ze względu na dośc awanturniczy żywot.

Pretwicz mogl nawet w takim stroju ze Śląska przybyć. A cala reszta? Każdy z nich spędzil jakiś kęs życia na dworze a na dworze jak to na dworze... Już w XVI w pojawiła się moda na przebieranie się za lancknechtów na balach i przy innych tego typu okazjach. Poza tym, jeżeli ktoś wstępował w polską służbę, a mial np ubiór lancknechta, to go nosił az do zdarcia. To kosztowało !!!!!! Garderobę zmieniano lub uzupełniano w miare zużycia .

 Nie zapominajmy poza  tym o gwardii królewskiej. Gembarzewski na dwóch ilustracjach pokazuje ją w strojach lancknechtów wlaśnie, tyle ze z czasów Zygmunta Augusta a jak bylo wcześniej?

Obrazek 1 z Kroniki Pruskiej przedstawiający Zygmunta Augusta pod Gdańskiem. Dwie pierwsze postaci to Drabi Królewscy


 Dwa pozostałe to piechota nadworna z 1570 r . Oczywiście strój na obrazkach odpowiada pi razy oko strojowi lancknechtów z drugiej połowy XVI w. Ilustracje te są jednak dowodem na te ,że te stroje, zwłaszcza w kręgach dworskich byly w użyciu . Jest to okres schyłkowy lancknechtów , więc jakie ich stroje musialy być popularne wcześniej , gdy byli " na fali " ???

Figurka Pegaso, 75 mm. Piesek z magazynku. 1 komentarz:

  1. Tu nie trzeba cytować .Tu wystarczy popatrzeć .Kolejne cudeńko wyszło spod Twojego pędzla !!!!!!

    OdpowiedzUsuń