wtorek, 9 sierpnia 2016

Fieseler Fi-156 Storch

Z podziękowaniem dla Andrzeja.


Jeden z najpopularniejszych samolotów wielozadaniowych drugiej wojny światowej, Fieseler Fi 156"Storch" powstał w 1936 r nz zamówienie Ministerstwa Lotnictwa Rzeszy na samolot obserwacyjny o właściwościach krótkiego startu i lądowania. Już przed wybuchem wojny stał się na tyle popularny, że kilkadziesiąt sztuk wyeksportowano do różnych krajów europejskich. W trakcie wojny "Storch" towarzyszył działaniom wojsk niemieckich na wszystkich frontach. Do 1945 r0ku wyprodukowano blisko 2900 sztuk wszystkich wersji, jeszcze po wojnie Storchy używano w kilku krajach.

Był to dwu-(trzy)miejscowy jednosilnikowy górnopłat ze stałym podwoziem, o mocy silnika 240 KM, śmigło drewniane dwułopatowe o stałym skoku, mógł być uzbrojony w karabin maszynowy MG 15 kalibru 7,9 mm.

Przedstawiony model pokazuje jeden z najbardziej znanych samolotów Fi-156 C3, maszynę dyspozycyjną feldmarszałka Erwina Rommla z Afryki Północnej z lata 1942 r.

Podobna maszyna była też przez pewien czas eksploatowana w Polskich Siłach Zbrojnych, w 9 Samodzielnej Eskadrze Łącznikowej na lotnisku warszawskim.


Model samolotu w skali 1:72 opracowała firma "Pantera" z Poznania.1 komentarz:

  1. W Polsce niejedna taka maszyna była używana. Było ich nawet kilkadziesiąt (w tym sanitarnych), ale w ramach "bratniej pomocy" przekazano je "greckim rewolucjonistom" (próba komunistycznego przewrotu 1945-49). W ten sposób nikt nie mógł wyśledzić pochodzenia dostaw, bo sprzęt był niemiecki.

    OdpowiedzUsuń