poniedziałek, 28 listopada 2016

Warszawa Zwycięża

Wzięło nas na political fiction. Nas, czyli Bogdana, Piotrka, Andrzeja, Zbyszka i mnie.

Co by było, gdyby Powstanie Warszawskie nie upadło?

Może na przykład takie coś...

Autorzy scenariusza - Bogdan i Piotrek. Każdy opisał to trochę inaczej, stąd drobne niespójności w intrydze. Postanowiłam zostawić tak, jak napisali.

Dnia 12 lipca 1944 r na Kremlu umiera na udar J.W.Stalin. Pogrzeb odbywa się już 17-nastego a osiemnastego rozpoczyna obrady Komitet centralny . Beria wygłasza referat potępiający kult jednostki. Po nim przemawia Chruszczow, ktory zgadza się z tezami Berii i jednocześnie atakuje go jako cząstkę tego kultu.Na sali wrze. Dochodzi do kłotni i rękoczynów. Beria chroni się w koszarach NKWD. Od 20-go w Moskwie trwają wiece za i przeciw. Dochodzi do pobić ,morderstw itp. 30-tego wybuchają regularne walki pomiędzy garnizonem armijnym (Chruszczow) a jednostkami NKWD (Beria). Dowódcy frontów od początku obserwują całą sparawę . Niepewni co z tego wyniknie zwolnili walec ofensywy a w niektorych miejscach nawet go przerwali .

Spotkali się w Mińsku 1 sierpnia ,żeby uzgodnić wspólne stanowisko . Tam dowiedzieli się o wybuchu powstania. Postanowili nie włączać sił sowieckich do "tej awantury" ,ale i nie przeszkadzac ani LWP ani AK . Uznali , że dla "sowietow " będzie lepiej ,jak wszystkie polskie opcje się wykrwawią .

3 sierpnia od przypadkowej kuli ginie Chruszczow. Beria jest panem sytuacji. bardzo szybko akceptuje postanowienia swoich dowodców (rozprawę z nimi jako samodzielnie myślącymi odkłada na później). Nie ma jeszcze dostatecznej pozycji, więc zgadza sie na lądowanie aliantów po sowieckiej stronie frontu. LWP walczy w Warszawie. Berling, ktory zaczynał coś motać , dostaje kulę w łeb od młodego porucznika z własnego sztabu . LWP staje się częścią AK. Po stronie sowieckiej ląduje amerkańska dywizja spadochronowa. Przez Pragę wchodzą do walki . Niemcy korzystają z tego , że sowieci stoją i rzycają na Warszawę znacznie większe siły. Na zachód dostają się filmy na ktorych widać jak Niemcy bestialsko mordują amerkańskich jeńców w Warszawie . A sowieci nadal stoją . Beria na tyle okszepł ,że powraca do dawnej polityki. 

Polskie Siły Zbrojne olały ustalenia polityczne

 Anders odpowiedział na wezwanie Wodza Naczelnego i rozpoczął działania  bojowe w kierunku Polski
Wszystkie Polskie siły lotnicze wspierają powstanie samoistnie ..
Jednostki LWP przeszły do Warszawy
Berling się wkurzył i rozpoczął dym - zaczął od eliminowania jednostek NKWD.
 Jednostki AK idące na odsiecz Warszawie przedarły się przez sowieckie blokady.
Zakres terytorialny się rozrastał - możliw zaczęło być lądowanie samolotów
z początkiem pażdziernika AK przygotowywało się do ofensywy na niemców a ugadana umowa z Berlingiem powodowała że powstzymyał sowietów z tamtej strony .. siła AK po tamtej stronie zaczęły współpracować z LWP
 Pierwsza pękła Anglia
w połowie września Churchill wycofał się ze współpracy z Rosjanami. 
Zmusiło go do tego też sytuacja wewnętrz Angli, Polskie jednostki nie walczące na kontynencie zaczęły się buntować.
Amerykanie polskiego pochodzenia zaczeli dezerterować z armii USA.
Polonia - powstały już Kongres Polonii amerykańskiej zaczął werbować ochotników.
Nieoficjalnie ochotnica lotnictwa USA wozili ich do Warszaway
 Market Garden się nie odbyło.
Eisenhower zaćzął realizować plan Pattona. Ofensywa na Niemcy przyspieszona.
zintensyfikowano naloty na niemcy.
 od początku września w Warszawie operuje już SBS oraz ochotnicy z 1 i 6 powietrznodesantowej
 2 października lądował pierwsza wyprawa lotnicza z zaopatrzeniem. oraz amerykańska misja wojskowa w celu ustalenia  możliwości technicznych lotnisk na przyjecia ciezkiego lotnictwa

 Aliancka dyplomcja rozpoczęła naciski na sowietów w sprawie renegocjacji układów Teheranu i uznania racji Rzeczypospolitej.

Bogdan postanowił zbudować Universal Carriera 1 SBS podczas uroczystej defilady w oswobodzonej Warszawie. 
Piotrek - Krzysia.
Zbyszek - 
Andrzej - T-34. 
Ja - Kubusia, czyli wóz dowódczy gen. Bora-Komorowskiego podczas tej samej defilady zwycięstwa. 

Jako ilustracja niech posłuży zestaw powstańczych kalkomanii Toro. Przyjęliśmy dla potrzeb tego projektu, że oficjalnym znakiem rozpoznawczym Polskich Sił Zbrojnych po zwycięstwie Powstania będzie - jest, stała się - powstańcza kotwica. Malowana na szachownicy lub obok niej. A czasem wręcz zamiast. 

Od jutra ruszamy z galerią projektu. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz