poniedziałek, 3 lipca 2017

Święty Mateusz, apostoł i ewangelista

Znowu z kilometrem opisu.
Święty Mateusz, apostoł i ewangelista.
Wyobraźcie sobie gościa. Gościu jest dilerem narkotyków. Sprzedaje śmierć dzieciakom z gimnazjów. Ten typ człowieka, na widok którego odwraca się głowę i udaje, że się go nie widzi. Gorzej niż zasikany menel, bo menelowi czasem się rzuci złotówkę. A tego to najlepiej byłoby zabić. 
Mateusz był celnikiem. Dziś ten zawód nie ma już tak negatywnych konotacji, jak w Jezusowej Palestynie, dlatego sięgnęłam po porównanie z dilerem, jednym z najpodlejszych sortów podłości. Mateusz był śmieciem, zdrajcą, kolaborantem. Aż przyszedł do niego Jezus i powiedział: pójdź za Mną! I gościu wstał, i poszedł, i zaczęła się opowiadać zupełnie nowa historia.
Tę ikonę zaczęłam od złotego, nie białego podkładu. Chcę uzyskać nieco bardziej wysycone natężenie światła na całości malunku.Jest taka pieśń. Zaczyna się od słów:
"Byli zwykłymi ludźmi, jak ja, jak ty,
zarzucali swe sieci w jezioro
lub zbierali podatki w bramach miasta.
Wśród nich, o ile pamiętam, nie było nikogo uczonego, 
a Ten, którego nazywali Mistrzem, 
umarł też i został pogrzebany."
Przyjrzyjcie się twarzy i dłoniom Mateusza. Grube rysy, nos jak kartoflana buła, plastelinowe dłonie, paluchy jak serdelki. Jakiż kontrast ze smukłymi dłońmi Maryi i Jezusa!
Mateusz ma pospolitą twarz i ręce mężczyzny w średnim wieku, i włosy nie tyle kudłate, co zwyczajnie zaniedbane. Nieładny, nieefektowny, nieciekawy facet, pewnie też średnio sympatyczny. Jeden z nas. 
I taki właśnie ktoś zainteresował Jezusa.Ta ikona - bardziej wyraźne stanie się to później, ale już teraz widać zapowiedź - pięknie pokazuje delikatność i nienachalność Bożego działania w życiu człowieka.
Mateusz. Święty. Apostoł. Autor Ewangelii. Uczeń Jezusa. Boży człowiek. I wciąż ten kartoflany nos i rozkudłaczona broda. 
Bóg nie zgasi knotka o nikłym płomyku, nie złamie trzciny nadłamanej. Tak samo nie przeciąga człowieka przez wyżymaczkę, żeby go "dopasować" do formatki pt. świętość. Bóg buduje świętość człowieka z materiału, który już jest. Z tego kartoflanego nosa i z grubych, niezręcznych rąk. Nie psuje, nie wprowadza wątpliwych udoskonaleń. Z tego, co jest, wyciąga to, co najlepsze. Święte.


Ikonowy Mateusz ubrany jest normalnie. Normalnie dla epoki i normalnie dla ikon, w tunikę i płaszcz. Tunika brązowoczerwona, płaszcz jakiś taki burozielony. Zwykłe ciuchy. Tylko z prawego ramienia biegnie złocony ozdobny pas materiału. 
To kolejny przyczynek do opowieści o normalnej, zwykłej świętości człowieka jak jasny gwint zwyczajnego. Nie jest tak, że nawróciwszy się zaczął świecić własnym światłem i trzepotać skrzydłami. Wyglądał tak samo jak przedtem, tylko - może - drobne odbłyski wewnętrznego światła na starej tunice, tylko może ciut jaśniejsza twarz. Ale trzeba umieć patrzeć, żeby takie detale wychwycić.Zielony płaszcz, w takich trochę nijakich, trochę burych odcieniach. Zwykłe, codzienne ubranie zwykłego człowieka, który spotkawszy Jezusa wcale nie zaczął nosić bisioru ani purpury. 
I białe asysty na tunice. Asysty najczęściej bywają złote, i zawsze symbolizują rzeczywistość przemienioną dotknięciem Boga. Tutaj, nałożone na zwyczajną czerwonoziemistą tunikę, w dyskretny sposób sygnalizują, że Bóg nie niszczy, tylko rozświetla. Nie wyrzuca, tylko naprawia. 
Włosy i brodę zostawiam sobie na koniec. Na razie to tylko podkład.Człowiek i jego dzieło. 
Zastanawialiście się kiedyś, na czym polega "natchnioność" (sorki za niezgrabny neologizm) tekstów z kanonu Pisma Świętego?
Funkcjonowały takie na przykład teorie, że Pan Bóg "dyktował" prorokowi czy ewangeliście tekst, a ten go jak małpka bez zrozumienia zapisywał. Że pisarz był swego rodzaju medium, materialną ręką i niczym więcej, pisał bezmyślnie, bez używania rozumu. Na szczęście odesłano już te pomysły do lamusa.
Każdy, kto w życiu coś stworzył - wyszył serwetkę, napisał opowiadanie, spłodził/urodził dziecko, namalował szlaczek na kubku - każda taka osoba, patrząc na swoje dzieło, choć raz w życiu doznała zdumienia: to ja? to naprawdę ja? I nie, nie chodzi teraz o narcystyczny samozachwyt. Chodzi o rodzaj uświadomienia sobie, że owszem, ja trzymam pióro, igłę czy pędzel, ale w akcie tworzenia jest poza mną Ktoś jeszcze. Ktoś Większy. Ktoś delikatny i dyskretny, nie dyktujący, a sugerujący. 
Mój Mateusz też ma w oczach tę odrobinę zaskoczenia: to ja? Naprawdę to ja napisałem?Napis, czyli imię ikony. To znak, że już niemal koniec pracy. 
Lubię ten etap wykańczania detali. Kudłato siwiejącą głowę świętego, pozlepianą w strąki brodę, zdobienia na okładce księgi. Dyskretną, nie narzucającą się aureolę. 
Jeszcze podczyścić na koniec tło, jeszcze werniks...
Ale to już jutro.Finał. 
Ikony są - powinny być - proste i surowe. Mogą owszem być kolorowe i ładne, nie powinny być przeładowane. I nie jest też dobrze, gdy stają się za bardzo "autorskie". Malarz powinien być za swoim dziełem schowany, niewidoczny, ukryty. 
Nadmiar zdobień na ikonie to dekadencja, nadmierny realizm i emocje oraz tzw. słodkie miny to barok. Jedno i drugie obce ikonopisarstwu. Tak samo jak epatowanie doskonałym opanowaniem warsztatu czy tzw. odważnymi eksperymentami malarskimi. 
A właścicielowi tej ikony niech Bóg we wszystkim błogosławi, amen.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz