Tuesday, November 29, 2011

VI Memoriał im. Tadeusza Rackiego, Gdańsk 2011 - komunikat końcowy


Gdańsk, 27 listopada 2011 r.


KOMUNIKAT KOŃCOWY


W dniach 26.-27.11.2011 r. w Gimnazjum Nr 33 w Gdańsku Osowej odbył się VI OTWARTY OGÓLNOPOLSKI KONKURS MODELI KARTONOWYCH I PLASTYKOWYCH O MEMORIAŁ TADEUSZA RACKIEGO. W konkursie wzięło udział 515 modeli 120 modelarzy z różnych stron Polski.
W związku z niedostateczną liczbą modeli w niektórych kategoriach część klas przewidzianych regulaminem nie została rozegrana, niektóre grupy wiekowe trzeba było połączyć, zaś w pewnych przypadkach uzasadnione okazało się wprowadzenie nowych, wcześniej nieplanowanych podziałów. W sumie rozegrano konkurs w 44 klasach i 2 kategoriach specjalnych.
Zgodnie z przyjętą zasadą komisja wybierała i oceniała kolejność trzech najlepszych modeli trzech różnych modelarzy w każdej klasie. W szczególnych przypadkach przyjęto, że do rozegrania klasy wymagane są co najmniej trzy modele dwóch zawodników w klasie.
Prezentowane modele przedstawiały bardzo zróżnicowany poziom umiejętności wykonawców; obok pierwszych prób najmłodszych adeptów kunsztu modelarskiego zwiedzający mogli podziwiać modele mistrzowskie, zdobywające już złote medale na mistrzostwach świata. Powodowało to konieczność bardzo wnikliwej pracy jurorów.

Komisja sędziowska w składzie:

1.Sędzia główny:
- Markiewicz Zygmunt kl. I
2. Sędziowie oceny:
- Balicki Krzysztof,
- Bąkała Jan,
- Eusmingier Bogusław
- Gałkowski Paweł,
- Kica Wojciech,
- Koseda Paweł,
- Łopatniuk Andrzej,
- Manikowska Katarzyna,
- Mądry Grzegorz,
- Olesiak Andrzej
- Spiliszewski Adam,
- Sroczyński Grzegorz,
- Zabłocki Krzysztof,
- Zbrzeżny Mirosław,

dokonała oceny i ustaliła kolejność w klasach:


Samoloty(S)
-S1a-Plastik-senior
I – Wawrzynkowski Marcin – Koszalin – C47A Skytrain
II - Lewandowski Jacek – Toruń – NA P51 Mustang
III – Wierzchowski Marek – Toruń – PZL M18 Dromader

-S1b-Plastik-junior + senior
I –Minich Jacek – Bogatynia – A1H Skyraider
II – Rynkiewicz Michał – Gdańsk – Fairey Firefly
III - Mazurkiewicz Lech – Inowrocław - Walrus

-SOa-Plastik-senior
I – Gruca Maciej – Rumia – Pokolenie Korsarzy
II – Mądry Grzegorz – Inowrocław – MiG23MF
III – Żaczkiewicz Witold – Rumia – F22 Raptor

-SOb-Plastik - junior
I – Masiak Bartosz – Człuchów – F-14 Tomcat
II – Geras Paweł – Człuchów – LiM5P
III – Dubiel Oliwier – Gdańsk - Tu-154M

-SOb-Plastik – senior
I – Minich Jacek – Bogatynia – F8E Crusader
II – Sokołowski Wojciech – Koszalin – MiG23MF
III – Gebler Krzysztof – Gdynia – Tornado ECR

-S2b Plastik
I – Minich Jacek – Bogatynia – C47 Spooky
II – Gałkowski Paweł – Gdańsk - DornierX
III – Kulesza Piotr – Gdańsk – C27J

-SHa - Plastik
I – Żaczkiewicz Witold – Rumia – CH53E
II – Lemke Jerzy – Grudziądz - Huskie

-SHb – Plastik – junior
I – Zernechel Mateusz – Człuchów – Sikorsky HH53 Green Giant

- SHb – Plastik – senior
I – Minich Jacek – Bogatynia – CH47 Easy Money
II – Gebler Krzysztof – Gdynia – Mi24V
III – Samojednik Stanisław – Człuchów – AH1G Cobra

- S1a – Karton
I – Nowak Artur – Gdynia – Morane Saulnier L
II – Nowak Grzegorz – Łódź – Fokker DrI
III – Ptak Zdzisław – Messerschmitt Bf109E Trop

- S2a – Karton
I – Bąkała Jan – Gdańsk - Vickers Vimy
II – Borakiewicz Kryspin – Bydgoszcz – PZL P37 Łoś
III – Głuszko Zbigniew – Gdańsk – PBY Catalina

- SOa – karton
I – Rycąbel Bogdan – Inowrocław – F14A Tomcat
II – Eusminger Bogusław - Inowrocław – MiG21

Okręty (O)

-OMa – Karton - junior
I – Geras Paweł – Człuchów - Foldoy
II – Zernechel Mateusz – Człuchów - Foldoy
III – Masiak Bartosz – Człuchów - Foldoy

-OMa– Karton-senior
I – Stempowski Piotr – Inowrocław – Aurora
II – Styczyński Paweł – Gdynia – Regulus
III – Kopański Sławomir – Iława - Uranami

-OMb– Karton- junior
I – Staszewski Adam – Gdańsk – Mary Arctica
II – Barański Damian – Gdańsk – ORP Burza

- OMb – Karton – senior
I – Studziński Tomasz – Łódź – Hiei
II – Kraśnicki Andrzej – Szczecin – Wrak Bismarcka
III – Spiliszewski Adam – ORP Kujawiak II

- OŻ – karton +_ plastik
I – Momot Stanisław – Brodnica – America
II – Bielak Ryszard – Gdańsk – Mayflower
III – Pawlak Stefan – Inowrocław – HMS Victory

- OP – plastik
I – Białek Michał – Gdynia - Seehund
II – Karolczak Jacek – Łódź – Surcouf
III – Lipski Grzegorz – Reda – U14

- OMa – plastik
I – Lipski Grzegorz – Reda – krążownik Nowik
II – Świąder Paweł – Sopot  – Schnellboot S100
III – Momot Tomasz – Brodnica – PT15

- OMb – plastik – junior:
I – Niewiński Kuba – Gdańsk – RMS Titanic
II – Barański Damian – Gdańsk – RMS Titanic

- OMb – plastik – senior:
I – Śliwiński Witold – Tczew – Yukikaze
II – Karolczak Jacek – Łódź – USS San Francisco
III – Kupfer Zdzisław – Sopot – USS Currituck


Pojazdy kołowe (PK):

-PKa-Karton
I – Sroczyński Grzegorz – Inowrocław – ZIL 130
II – Jarkiewicz Sławomir – Lębork – TROP SKOT

-PKa - plastik
I – Sokołowski Michał – Lebork – Dragon Wagon + LVT
II – Stańczyk Artur – Bogatynia – SdKfz 234/4
III – Gebler Krzysztof – Gdynia – Scud B

-PKb-Plastik
I – Koseda Paweł – Grudziądz – Ural 4320
II – Tomaszewicz Wojciech – Gdańsk – FiatG21
III – Łąski Kamil – KTO Rosomak

-PKCa-Plastik
I – Siemiński Paweł – Toruń - Mercedes L4500
II – Myślinski Maciej – Inowrocław – Man + wywrotka
III – Gebler Krzysztof – Gdynia – Mercedes C DTM


Pojazdy gąsienicowe(PG)

-PGa-Karton
I – Jarkiewicz Słąwomir – Lębork – T80UD
II – Owsiński Marcin – Sztutowo – Su122
III – Borakiewicz Kryspin – Bydgoszcz – Leopard 1A4

-PGa-Plastik-junior
I – Kubiak Piotr – Gdańsk – IS2 – 434
II – Mazur Radek – Gdańsk – T34/85 211

-PGa-Plastyk-senior
I – Stańczyk Artur – Bogatynia – Jagdpanther II
II – Kowalik Kamil – Inowrocław – Jagdpanther
III – Sokołowski Michał – Lębork - LVT2

-PGb-Plastik-junior
I – Niewiński Kuba – Gdańsk – Comet Cruiser Tank
II – Portka Patryk – Gdańsk – PzKpfw IV

-PGb-Plastik- senior
I –Mathea Mateusz – Gdynia – SdKfz 9 Famo
II - Kmieć Tomasz – Toruń – Panzer III
III – Łąski Kamil – Gdańsk – PT90



Pojazdy szynowe(PS)

-PSa-Karton-
I – Wandtke Adrian – Wejherowo – Parowóz P.3.1
II – Hankiewicz Tadeusz – Gdynia – wagon motorowy SN61
III – Kamiński Andrzej – parowóz Pt47

- PSb-karton
I – Spiliszewski Adam – Inowrocław – lokomotywa Tkt48
II – Olesiak Andrzej – Warszawa – lokomotywa T488p


Artyleria(A)

-A-Plastyk
I – Gebler Krzysztof – Gdynia – Flak
II – Kowalik Kamil – Inowrocław – B-4
III – Zbrzeżny Mirosław – Gdańsk – Bofors 40AA


Dioramy (D)

-DL
I – Karolczak Jacek – Łódź - Memento mori
II – Zbrzeżny Mirosław – Gdańsk - Afryka Północna
III – Kica Tomasz – Bydgoszcz – Krupp Protze


Broń (RB/BP)

-RB/BP – junior + senior
I – Kiesz Bogusław – Gdańsk – Sten Mk II
II – Spiliszewski Adam – Inowrocław – RPG7
III – Wielandt Robert – Człuchów – maczuga + hakownica


Figurki (F)

-FFNa-karton - junior
I – Geras Paweł – Człuchów – Kot
II – Chruścicka Daria – Bydgoszcz – Konik

- FSF – karton – junior
I – Zernechel Mateusz – Człuchów – robot
II – Geras Paweł – Człuchów – Robot

- FSF – plastik:
I – Łajewski Artur – Gdynia – Beelphegor
II – Winnicka Anna – Bytom – Conan Barbarzyńca
III – Pomianowski Maciej – Toruń – Berkeley, Zombie Hunter

- FP – plastik
I – Kmieć Tomasz – German Infantry
II – Winnicka Anna – Bytom – Thorgerm
III – Siemiński Paweł – La National Liberte

- FFSa – plastik
I – Kmieć Tomasz – Toruń – krzyżowiec XIII w.
II – Stańczyk Artur – Bogatynia – Samuraj
III – Siemiński Paweł – Toruń – Napoleończyk

- FFSb – plastik
I – Pomianowski Maciej – Toruń – Chebda, kasztelan kruszwicki,
II – Rynkiewicz Michał – posąg Space Marine
III – Siemiński Paweł – Toruń – Kavas Bashi

- FFNa – plastik
I – Siemiński Paweł – Toruń – Wietnamski rolnik
II – Kmieć Tomasz – Toruń – Hans Joachim Marseille
III – Stańczyk Artur – Bogatynia – Niemiec

- FFNb – plastik:
I – Kmieć Tomasz – Toruń – Le Poilu
II – Siemiński Paweł – Toruń – Narciarz 1915
III – Chmielewski Olaf – Człuchów – nurkowie do Maiale



Wymienieni zawodnicy, zdobywcy pierwszych trzech miejsc w swoich klasach, otrzymali dyplomy, medale  i symboliczne nagrody rzeczowe.
Wszyscy pozostali uczestnicy imprezy otrzymali dyplomy pamiątkowe.

Główne trofeum za najlepszy model Konkursu, pamiątkowy puchar „MEMORIAŁ TADEUSZA RACKIEGO”, zdobył Tomasz Studziński z Łodzi za wspaniały kartonowy model okrętu „Hiei”.

Puchar Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy za najlepszy model w kategorii specjalnej „Lotnictwo Cywilne” – senior – otrzymał Piotr Ozga z Grudziądza za Boeinga 767.

Puchar Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy za najlepszy model w kategorii specjalnej „Lotnictwo Cywilne” – junior – otrzymał Oliwier Dubiel za Tupolewa Tu-154M.

Puchar Świętego Mikołaja otrzymał Jacek Minich za UH-1D Medevac.

Grand Prix Inowrocławskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych otrzymuje Maciej Gruca za dioramę „Baza Gjader”.

Wyróżnienie i pamiątkowy dyplom za bogatą kolekcję modeli kartonowych o wysokich walorach edukacyjnych otrzymał Zbigniew Głuszko z Gdańska.

Pamiątkowy dyplom „Dla najmłodszego zawodnika Konkursu o Memoriał Tadeusza Rackiego 2011” otrzymał Karol Kiesz z Gdańska.


W imieniu Zawodników i Klubu Modelarskiego „Delfin” chciałbym wyrazić podziękowanie osobom i instytucjom, których wsparcie finansowe i rzeczowe umożliwiło zorganizowanie całej imprezy:

1.       Panu Pawłowi Łuczakowi, dyrektorowi Zarządu Okręgowego Ligi Obrony Kraju w Gdańsku za ufundowanie medali dla wykonawców najlepszych modeli,
2.       Panu Tomaszowi Kloskowskiemu, prezesowi Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy za ufundowanie nagród specjalnych i pucharów dla najlepszego juniora oraz dla najlepszego seniora w kategorii: lotnictwo cywilne,
3.       Pani Joannie Kotowicz-Buczyńskiej z >atoo-studio< za zaangażowanie, promocję imprezy oraz ogólne wsparcie organizacyjno-logistyczne,
4.       Pani Marzenie Majerowskiej, dyrektor Gimnazjum Nr 33 przy ul. Wodnika w Gdańsku, która udostępniła szkołę na czas wystawy,
5.       Panu Jackowi Szych z firmy Kontrast Producent Reklam za ekspresowe wydrukowanie i przekazanie banerów i roll-up`ów reklamujących imprezę,
6.       Panu Leszkowi Szczypińskiemu ze sklepu modelarskiego „ISKRA” w Gdańsku Wrzeszczu za nieodpłatne przekazanie na nagrody wielu zestawów modeli plastikowych ze swojej oferty handlowej,
7.       Panu Andrzejowi Halińskiemu (Wydawnictwo Haliński) za nieodpłatne przekazanie na nagrody dla zawodników modeli ze swojej oferty wydawniczej,
8.       Panu Grzegorzowi Pomorskiemu (Wydawnictwo GPM) za nieodpłatne przekazanie na nagrody dla zawodników licznych modeli ze swojej oferty wydawniczej,
9.       Panu Jarosławowi Leońcowi z firmy IBG Models za nieodpłatne przekazanie na nagrody dla zawodników licznych modeli plastikowych,
10.   Panu Jędrzejowi Czołczyńskiemu z Wydawnictwa JSC za nieodpłatne przekazanie na nagrody dla zawodników licznych modeli ze swojej oferty wydawniczej,
11.   Modelarzom, którzy z własnych zbiorów przekazali wiele modeli na nagrody dla uczestników konkursu.



                                                                                                          Andrzej Łopatniuk
                                                                                         Prezes Klubu Modelarskiego Delfin Gdańsk
                                                                                                          im. Tadeusza Rackiego




No comments:

Post a Comment