Strony

sobota, 15 lipca 2023

Konrad Biały

 Kolejny fenomenalny książę śląski od Roberta. Dziękuję!

Nadszedł dzień Rozesłania Apostołów a z nim kolejna rocznica bitwy grunwaldzkiej. Czas zatem na tego, który jako jedyny ze wszystkich książąt śląskich przeszedł na stronę mistrza i Zakonu krzyżackiego z wieczną hańbą i wstydem, iż własną mowę i własną ojczyznę, wspierając wrogów chciał rozszarpać i zniszczyć. 

Konrad VII Biały 

Większość, o ile w ogóle o nim słyszała, to tylko przy okazji Grunwaldu. Wtedy zresztą dowiadujemy się o nim po raz pierwszy. I trzeba mu to oddać, wejście w świat wielkiej polityki miał w równie wielkim stylu. 

Dlaczego jednak jako jedyny z Piastów walczył przeciwko Jagielle? Być może stało się to za sprawą przypadku. Wybuch wojny w roku 1409 zastał go w Malborku. Trafił tam wprost z wawelskiego dworu, gdzie był … paziem królowej Anny Cylejskiej. Do stolicy państwa zakonnego udał się zapewne po pas rycerski. Ocenia się, iż miał zaledwie szesnaście lat dowodząc chorągwią składającą się z ludzi własnych - pod nią służyli rycerze jego właśni z księstwa wrocławskiego i Śląska, jak przekazuje Długosz. W czasie bitwy dostał się do niewoli. Wykupiony z niej rok później, zmienia obóz polityczny i przechodzi na stronę Jagiełły. W 1412 wyjeżdża w orszaku królewskim na Węgry. Dwa lata później, w czasie wojny głodowej wspiera militarnie armię polsko-litewską przeciw Zakonowi. Ale już w 1416 zawiera wzajemny układ obronny z Michałem Küchmeisterem, wielkim mistrzem krzyżackim. Układ skierowany przeciwko Polsce i Litwie. W 1423 roku w Preszburgu planuje wraz z Zygmuntem Luksemburczykiem, Zakonem Krzyżackim, sześcioma miastami łużyckimi i niektórymi piastami śląskimi, ni mniej ni więcej tylko rozbiór Polski. Układ jest odpowiedzią na poparcie udzielane przez Polaków husytom. Rok później po raz czwarty dochodzi do zmiany obozu. Konrad zawiera układ z królem Władysławem w sprawie ochrony pogranicza przed przestępcami i rozbójnikami. Później, w 1433, na zjeździe w Kaliszu, Konrad wraz z bratem Konradem V, Janem I żagańskim oraz Henrykiem IX Starszym, księciem głogowsko-żagańskim, zawierają sojusz z Królestwem Polskim przed planowaną wyprawą polsko-husycką przeciwko Krzyżakom i obiecują udzielić pomocy wojskowej. W efekcie Konrad być może osobiście bierze udział w wyprawie na Pomorze Gdańskie i Nową Marchię. Ostatnia wolta ma miejsce w 1435 roku. Konrad wraz z braćmi składa we Wrocławiu hołd lenny cesarzowi Zygmuntowi Luksemburskiemu. Łatwo się pogubić. Raz z królem, raz przeciw niemu. Raz z Zakonem, to znów przeciw czarnym krzyżom. Raz z husytami, by za chwilę w obronie prawdziwej wiary, przeciw nim. Jak mówił Fulko de Lorche, trudniejsze i bardziej zaplątane to wasze życie w Polsce, niż mnie się w Lotaryngii zdawało. Cóż, polityka. 

Figura od Perry Miniatures, skala 28 mm. Pomimo okazji w kalendarzu, jest to bardziej wizerunek księcia wybierającego się w 1433 z czeskimi Sierotkami na Gdańsk, niż młokosa z roku 1410.








2 komentarze:

  1. Ano jest to nasze życie zaplątane , choć nie zamienił bym go na życie w żadnym innym kraju a księciunio porywająco piękny !
    Jaki kolejny w planach ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Cóż dodać, piękna figurka, a postać, taka typowa dla epoki

    OdpowiedzUsuń