wtorek, 26 stycznia 2016

Pan Pers

Malowany dla przyjaciela :)

Persowie należący do grupy ludów indoeuropejskich objawili się na arenie dziejów  około 1200 roku p.n.e., nad Zatoką Perską. Z tego też okresu pochodzą  pierwsze informacje o nich w żródłach. Praktycznie od samego początku rządził nimi ród Achemenidów. Przez kilka wieków pozostawali oni w ścisłej zależności od Medów. Około 550roku p.n.e. pokonali Medów i pod przywódctwem króla Cyrusa Wielkiego rozpoczeli serię błyskotliwych podbojów. Zwycięstwo umożliwiła im wspaniała kawaleria, ktora okazała się dla Medów całkowitym zaskoczeniem... 
I tu możemy przejśc do figurki . Przedstawia ona ciężkiego kawalerzystę perskiego z okresu wojen Grecko- Perskich. Wspaniała broń , wspaniałe wyposarzenie i równie wspaniały koń. Aż dziw bierze, że na kopytach nie roznieśli swoich greckich przeciwników !!!!! Wojny te potwierdzają stare przysłowie : "Lepszy lew na czele stada baranów , niż baran na czele stada lwów " Sama figurka to biały metal , 54mm , jakaś stara, rosyjska firma.3 komentarze:

 1. Kawaleria wschodnia i ta starożytna i ta póżniejsza ma w sobie jakiś nieuchwytny urok . Piękno i dzikość .Przepych a jednocześnie praktyczność wyposażenia . Naturalnie opis ten nie dotyczy kawalerii bolszewickiej :) Sposób w jaki została pomalowana ta figurka to piękno i tą dzikość w 100% uwypukliło !!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaraz, zaraz!
  W kawalerii bolszewickiej dzikość pozostała...

  OdpowiedzUsuń
 3. Za to piękna za grosz .... ;))) !!!!!

  OdpowiedzUsuń