wtorek, 16 maja 2017

PT-17 Gepard

Kategoria: what if.

Zgadało nam się jakoś z Bogdanem, co by było, gdyby nasze czołgi T-34/85 nie zostały w latach 80-tych spisane ze stanu i wysłane na złom, tylko zmodernizowane do standardów współczesnego pola walki.

Mniejsza już, co mogłoby doprowadzić do takiej decyzji. Może nie kupiliśmy leopardów, może nie zmodernizowaliśmy T-72 do standardu PT-91 Twardy, a może, wskutek zaangażowania w jakieś misje czy nawet wskutek wypadków straciliśmy tak dużo wozów, że trzeba było na gwałt uzupełniać stany sprzętowe w jednostkach. I sięgnięto po zakonserwowane swego czasu T-34.

Modernizacja to oczywiście wymiana elektroniki, ale tego na modelu za bardzo nie widać. Pojawił się pasywny noktowizor i przedmuchiwacz na lufie. Może nowy silnik - widać zmodernizowany wydech. Kadłub i wieża obłożone zostały "kostkami" pancerza reaktywnego ERA, zmodernizowano błotniki, zlikwidowano przednie stanowisko strzeleckie i właz kierowcy (teraz kierowca wchodzi przez wieżę, albo awaryjnie dołem). Na stanowisku dowódcy pojawił się ckm, doszła też antena prętowa.

Wóz z 10 BKaw Panc., oznaczenie indywidualne Rusty-102.

Malowanie mniej więcej współczesne, polskie 3-kolorowe. Model przedstawia wóz z misji stabilizacyjnej w Donbasie, nad spaloną wieżą ukraińskiego T-64.

T-34/85 z ACE unowocześniony zapasowymi detalami z T-64 Modelcollecta. Polscy żołnierze to brzydki produkt firmy Model Miniature. Pies Szarik z jakiegoś zestawu kolejkowego.

Skala 1/72,

Kilka zdjęć z budowy:Widać zakres poczynionych zmian.

I gotowa dioramka:

2 komentarze:

  1. Pomysł i wykonanie super!

    OdpowiedzUsuń
  2. Chorwaci użyli egzemplarzy muzealnych tego wozu (oczywiście bez modernizacji) w latach rozpadu Jugosławii, czyli całkiem niedawno..

    OdpowiedzUsuń