piątek, 8 marca 2024

Lockheed Vega 5c - samotny przelot Amelii Earhart

 Od Victoriusa okolicznościowo. Dziękuję. 

Okres międzywojenny to czasy olbrzymiego skoku technologicznego w obszarze przemysłu lotniczego. Zdemobilizowana masa lotników żądna emocji i chwały rozpoczęła zdrową rywalizację pobijania kolejnych rekordów i wyznaczania kolejnych granic. W sukurs przyszły im wytwórnie lotnicze które zaczęły konstruować coraz lepsze silniki i coraz lepsze samoloty. W grupie tych odważnych ludzi były również kobiety a miały one udział niemały. Dobrze że zmiany społeczne umożliwiły paniom zasiadanie w kokpitach - co w kolejnej wojnie przydało się w praktyce - ATA (Air Transport Auxiliary).

Ich odwaga i determinacja dorównywała mężczyzną - bo jak mówią maszyna nie rozróżnia płci którą nią steruje :o))).

Te piękne czasy rozwoju aeroplanów inspirowały ludzi do wymyślania i realizowania kolejnych wyzwań. Mnie zainspirowały do stworzenia kolekcji modeli związanych z rozwojem lotnictwa - ale nie tylko, kolekcja ta ma obejmować Pionierów Awiacji - co oczywiste również kobiety.


Cykl rozpoczynamy od modelu samolotu na którym Amelia Earhart, jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie atlantyk (różnice między przelecieć Atlantyk a przelecieć Atlantyk samotnie pozwólcie wyjaśnię przy galerii Charlesa Lindbergha) . Dokonała tego 20 maja 1932 roku w trwającym 14 godzin i 56 minut locie na trasie od Harbour Grace na Nowej Fundlandii do Culmore, koło Londonderry w Irlandii Północnej. Dokonała tego na samolocie Lockheed Vega 5b (który był już sprawdzony na locie arktycznym panów: George Hubert Wilkins wraz z pilotem Carlem Eielsonem, w roku 1928 ). Pierwszy przelot Amelii przez Atlantyk miał miejsce w roku 1928 wraz z Wilmerem Stultzem i Louisem Gordonem (samolot Fokker F.VIIb/3m) .
Maszyna okazała się niezawodna na długie loty. Na tej samej maszynie w 1935 r (ale innej wersji - 5c) dokonała samotnego przelotu nad Pacyfikiem z Hawajów do Kalifornii i następnie do Waszyngtonu (Dziesięciu pilotów straciło życie na tej trasie). Okazała się ofiarą swej lotniczej pasji - zaginęła w locie dookoła świata w 1937 roku.

Samo model to Dora Wings DW48024 Lockheed Vega 5c w skali 1/48 który przerobiłem na wersję 5b, która to już wersja - kiedyś produkowana przez Dora Wings okazała się być niedostępna.

Dzięki siostra za przyjęcie na bloga.
Dzięki że wytrwaliście do tego miejsca - zapraszam do galerii.

A Paniom z okazji Waszego Święta - wszystkiego co najlepsze oraz wytrwałości, siły i determinacji - jak Amelia.






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz