niedziela, 12 kwietnia 2015

Inbox - Mirage Hobby - samochód pancerny Kubuś - nr 724001 - skala 1/72

Model otrzymałam od producenta do darmowej recenzji. Dziękuję.

Sklejałam nie tak dawno Kubusia w 1/35, też z Mirage Hobby. Teraz dostałam "małego" - znaczy w 1/72. I patrzę, i porównuję...

Układ ramek jest rzecz jasna ciut inny, ale generalnie - to ten sam model, tylko mniejszy. Co jest w sumie dość oczywiste, skoro Kubuś istniał tylko w jednym egzemplarzu.

Instrukcja składania wraz z rysem historycznym i schematem malowania. Cztery strony kredowego papieru, druk bardzo wyraźny, rysunki czytelne i sensowne.

Ramki. Trzy, z ciemnoszarego plastiku.

Zbliżenia detali. W porównaniu z 1/35 zwłaszcza nadwozie robi wrażenie dużo bardziej finezyjnego. Spawy są delikatne i ładne.

W 1/35 tłumik i przeniesienie napędu były oddzielnymi częściami, tu są odlane razem z płytą podłogową. Modelarscy puryści mogą marudzić, mnie się to rozwiązanie podoba.

Chwyt powietrza do chłodnicy trzeba będzie choćby podrzeźbić. 

Drobne detale. Nieodmiennie nie podobają mi się karabin maszynowy i PIAT. Ale może taka była ich uroda po prostu.


Włazy i klapy, z delikatną fakturą "uszrupanej" blachy.

I arkusik kalkomanii, w dwóch wersjach malowania - z 1944 roku i pojazd obecnie eksponowany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na temat malowania trochę jeszcze pojęczę. Kubuś, wiadomo, istniał w jednym egzemplarzu, malowanie też miał jedno, w szaro-brązowe maziaje. Tak wyglądał w 1944 roku, tak wygląda obecnie w muzeum, nic się nie da wymyślić nowego. Ale - poddaję tę myśl pod rozwagę producentom kalkomanii - istnieje kilka zdjęć, pokazujących Kubusia wiosną 1945 roku, tak jak go odnaleziono. Jest wypalony i zardzewiały, na burtach ma całą masę białych napisów. Da się je odtworzyć - mnie się udało. Więc może kalki...?

Ogólnie - bardzo się cieszę, że Kubuś istnieje i w 1/35, i w 1/72. Dużego już skleiłam, za małego niebawem się zabiorę. Wielkie brawa dla firmy Mirage Hobby, że wzięła się za ten temat. Dziękuję.

2 komentarze:

  1. Ładna recenzja, mam tylko jedno pytanie bo mam Kubusia aktualnie na warsztacie... Sa grafiki z malowaniem szaro-rdzawym i j.szaro-c.szarym kolorze. Masz może widzę, które jest oryginalne z 44?. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń