czwartek, 23 maja 2024

2. pułk ułanów galicyjskich

 Z cudownym opisem Staszka. Dziękuję. 


Krótko po pierwszym rozbiorze Polski w ramach przywiązania szlachty z galicji zaczęto w Austrii tworzyć pułki ułanów. Pierwszym z nich był pułk im księcia Schwarzenberga ( spowinowaconego z Poniatowskimi- matka Księcia Józefa była z domu Schwarzenberg- stąd jego przydomek Pepi ( ano Pepik- zdrobniale Józiu). Pułk powstał w 1790 roku ubrany w zielone mundury z czerwonymi wyłogami, kołnierzem i lampasami, zielona czapką. co dziwne otrzymał później numer 2 a numer 1 powstały rok potem 1- czerwone czapki , a 3 powstały w 1800 z żółtym nakryciem głowy. Według legendy to właśnie z nim starli się szwoleżerowie gwardii i odebrali im lance, którymi ich rozbili. bajeczka śliczna ale z gruntu nieprawdziwa, wymyślić ją mógł tylko ten, kto nigdy lancy w ręku nie trzymał a co dopiero próbował nią walczyć. To wymaga długiego szkolenia i siły a i efekty bywają różne.

Połowa wieku XIX przyniosła zmiany w mundurach, które miały spowodować by były wygodniejsze, tańsze i dostosowane do mody (sic!). Austryjacy zaprojektowali nowe wzory, dla huzarów atilla a dla ułanów ulanka( uhlanka), które potem przyjęlo większośc panst Europy. Co ciekawe najwcześniej z ulanki wycofali się Austryjacy, bo wkrótce po klęsce w wojnie z Prusami i przekształceniu w Austro-Węgry. Choć nie do końca, bo ulanka podbita futrem owczym, tzw peltzulanka, stała się wierzchnim okryciem w pułkach ułanów i dragonów do końca Wielkiej Wojny.

Mundury ułańskie, podobnie jak i dragonów i huzarów otrzymały kolor niebieski lub błękitny, a poszczególne pułki różniły się w przypadku ułanów kolorem guzików i czapek, ich górne kwatery miały zróżnicowane kolory. Wszystkie pułki ułanów miały czerwone mankietu, kołnierze i wypustki, a także furażerki.

Figurka firmy VICE 75 mm przedstawia szeregowego 2 pułku ułanów galicyjskich z Tarnowa.( wszystkie pułki ułanów miały przydomek galicyjski bez względu na miejsce ich formowania) Jednostka ta przez większość czasu istnienia stacjonowała w Tarnowie i okolicach,a Polacy stanowili 83% jej żołnierzy.Dowódcą w 1914 był pułkownik Józef hrabia Lasocki von Lasciono, późniejszy generał Wojska Polskiego.

Zołnierz w mundurze służbowym, zimowym w peltzulance podbitej czarnym futrem ( Heeresgeschichtemuzeum w Wiedniu jest oficerska podbita barankiem barwionym na czerwono), z szablą i karabinkiem, brązowe skórzane oporządzenie wskazuje na okres tuż przed wojną, może pierwszy rok wojny, kiedy co c-k kawaleria ciągle jeszcze używala kolorowych mundurów.










1 komentarz: