sobota, 16 lutego 2019

Inbox - Medieval Forge Miniatures - Musketeer, Europe 17th - skala 54 mm

Człowiek z historią.



Już w XVII w. wiadomym było ,że : "Husaria jest ozdobą armii a piechota jest jej wybawieniem ." . W swoim modelarskim życiu popełniłam już kilka "ozdób" ,więc uznałam, że najwyższy czas wziąć się za "wybawienie". W tym celu nabyłam - dla przyjaciela - figurkę firmy Medieval Forge Miniatures, przedstawiającą muszkietera z pierwszej połowy XVII w.

Nie luibimy figurek opisanych jako "german soldier" albo "generic musketeer". Lubimy znaleźć im imię, nazwisko, daty i miejsce. Ten konkretny będzie drałował na wschód, a konkretnie na odsiecz Smoleńska (1634-35):

Bitwa pod Smoleńskiem

Skład i stany regimentów koronnych cudzoziemskiego autoramentu biorących udział w tej imprezie przedstawił Jan Wimmer w Historia Piechoty Polskiej do roku 1864. Znajduje się w tym spisie również Regiment Gwardii Królewskiej pod dowództwem płk. Jana Maydela. Postanowiłam, że figurek będzie przedstawiał żołnierza tego regimentu.
 

W XVII w. trudno było utrzymać jednolitość barwy, choć krój  strojów bywał już jednolity. Z drugiej strony Gwardia pod tym względem powinna przynajmniej w teorii prezentować się lepiej od innych regimentów.  Za wzór przyjmę próbę rekonstrukcji ubioru Gwardii zawartą W Pracy Marcina Domagały : Biała Cerkiew 23-25 IX 1651.
 

 A teraz inbox.

Części. Dużo tego. Dużo i tłusto. 
 

Zbliżenia człowieczka. Ma chłop ciekawe rysy twarzy, jakieś takie południowoeuropejskie, mnie osobiście nasuwające skojarzenia z ciemną cerą. Plus gapowate spojrzenie.





Do wyboru dwa nakrycia głowy, kapelusz albo morion.



Muszkiet. Ślicznie odrobiony, jako i pozostałe detale.






A pistolet za pasem jest wręcz urzekająco uroczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz